OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Finty a Rady :)

Akné

                             Akné

 V puberte sa pod vplyvom zvýšenej tvorby hormonov tvorí viac mazu. Mazove žľazy ho vylučujú na povrch kože cez vlasové vačky ( folikuly). Pri zvýšenej tvorbe mazu ľahko dochádza k jeho zmiešaniu s odumretými kožnými bunkami a k upchatiu vývodu mazovej žľazy do folikulu. V tomto prostredí sa dobre darí baktériám akné. Tie spôsobujú na koži vznik zapálených a hnisavých vyrážok.
                               
 
Čo to akné vlastne je? 
Akné je ochorenie vlasovo-mazovej jednotky kože a je najčastejším kožným ochorením v puberte. Vyskytuje sa na miestach, kde je najviac mazových žliaz,
t.j. na tvári, na hrudníku a na chrbte.
Základným prejavom akné sú komedony ( uhry) , z ktorých môžu neskôr vzniknúť zapálené alebo hnisavé vyrážky. Lekári delia akné na tieto formy:

1. MIERNA FORMA:
- zopár uhrov na tvári, chrbte aj na hrudi. Väčšina mladých ľudí zažije práve túto formu, pri ktorej sú celkom bežné prostriedky proti akné, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni alebo drogérii.

2. STREDNA FORMA:
- asi 20-60 malých až stredných zapálaných prípadne hnisavých vyrážok na tvári , chrbte a hrudi. Tu už je potrebné požiadať o pomoc lekára, aby sa akné nevyvinulo do tej ťažšej formy.

3. ŤAŽKA FORMA:
- tento typ akné sa vyskytuje zriedka a jeho liečba patrí bezpodmienečne do rúk kožného lekára ( dermatologa). Vznikajú pri nej ťažké zápaly kože a veľké bolestivé uzly

                           

Bud bez obáv.....
... a nedovoľ vyrážkam, aby podrážali tvoje sebavedomie! Tvoje okolie ich nevníma tak dramaticky ako ty sama. Dôležitá je tvoja osobnosť, a nie pár vyrážok

Cielená liečba akné je takmer vždy úspešná. Vznik jaziev je bežným sprievodným znakom, ale pri skorej a správne zvolenej liečbe k ich vzniku nedochádza. Správna liečba akné závisí od rozsahu ochorenia a od prevladajúcej formy, pričom u niekoho môže trvať aj niekoľko rokov.

Prevencia nadovšetko !
Predchádzať vzniku akné je vždy lepšie ako ho neskôr liečiť. Skús si čistiť pokožku denne  antibakteriálnou emulziou a pleťovou vodou . Zbavíš sa masnoty, baktérií a odmumretých kožných buniek, ktoré spolu zapričiňujú vznik uhrov. Bežné mydlo je pomerne dobré na odstraňovanie nečistôt, no zároveň vysušuje pokožku a zanecháva na nej zvyšky, ktoré môžu opätovne upchať pory. Samotná voda zase neodstráni z pokožky mastnotu a nečistoty, ktoré sa na nej za celý deň nahormadili.
Niekedy sa aj na dôkladne vyčistenej pleti môže objaviť vyrážka. Ak k tomu dôjde, vyskúšaj niektorý z mnohých dostupných prípravkov proti akné v lekárňach alebo predajniach s drogériou.
                                             

Tipy a Finty : 
Vyrážkam zabrániš pravidelným dendodenným čistením pleti.
 
- používaj špeciálnu pleťovú vodu alebo čistiace mlieko ráno aj večer

- neboj sa požiadať o pomoc lekára, alebo navštív kozmetický salon, kde ti poradia ohľadom správnej starostlivosti o pleť

- dbaj o svoje celkové zdravie. vyváženú stravu a duševnú pohodu

- uhry je potrebné šetrne vytlačiť, ideálne po naparení. Časom by sa totiž mohli vyvinúť do ťažších foriem kané.

- bud trpezlivá, vyrážky nezmiznú za jednu noc

                                           

                         ,, Odvtedy, čo si pravidelne čistím tvár pleťovou vodou,
                            mám od vyrážok pokoj."
                                                                                                      Jana, 11 rokov

URL ( Akné - dalšie rady):
http://www.liecbaakne.sk/cojeakne.php